Close

Fakültemiz Hakkında

Hukuk Fakültesi

Öğrenci odaklı bir anlayış, tecrübeli ve dinamik akademik kadronun yarattığı sinerji ve uluslararası kriterlere uygun eğitim sistemiyle öğrencilere ideal bir üniversite seçeneği sunan Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda görev yapacak nitelikli hukukçular yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Öğrencilerimizin lisans eğitimi süresince teorik derslerin yanı sıra seçmeli dersler ile uygulama alanlarında yetkinlik kazanarak donanım sahibi hukukçu olmaları sağlanmaktadır. Lisans eğitiminde %30 İngilizce olan yabancı hukuk sistemleriyle bağlantılı dersler sayesinde, öğrencilerimiz evrensel hukuk eğitimine hakim genç hukukçular olarak mezun olmaktadır.

Ayrıcalıklar

  • Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerine, yapılmış olan ikili anlaşmalarla öğrencilerini Erasmus programları ile bir ya da iki yarıyıl Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarında eğitim imkânı sağlamaktadır.
  • Akademik iş birliği ve öğrenci değişim anlaşmaları kapsamında 23 ülkede (Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Güney Afrika Cumhuriyeti, Fas, Şili, Hindistan, vs.) 41 anlaşması; Erasmus kapsamında ise Avrupa’da 26 ülkeden 129 üniversite anlaşması bulunmaktadır.
  • Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Georgia State Universitesi (GSU) Hukuk Fakültesi iş birliği ile oluşan programlarla Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerine ve mezunlarına Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim ve öğretim imkanı sunmaktadır. “LL.M. Hukuk Yüksek Lisans Programı”nı seçerek bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler “Master of Law (LL.M)” ünvanı kazanmaktadır.
  • Eğitim dili %30 olan fakültemizde öğrencilerimiz lisans eğitimine başlamadan önce İngilizce seviye belirleme sınavına girmekte ve İngilizce düzeylerine göre 1 yıl hazırlık okumaktadır.
  • Öğrencilerimiz İngilizce dilinin yanı sıra ikinci, isteğe bağlı üçüncü yabancı dil öğrenme imkanına sahiptir.
  • Adaleti gerçekleştirme yolunda deneyim kazandırmak için genç hukukçulara sanal mahkeme uygulaması ile öğrendikleri teorik bilgileri pratik bilgi ile sentezleyerek tecrübe edinmeleri sağlanmaktadır.
  • Öğrenciler uluslararasılaşmayı 68 farklı ülkeden gelen yabancı öğrencilerle çok kültürlü ortamda öğrenim görerek deneyimlemektedir.
  • Hukuk Fakültesinden mezun olan öğrencilerimiz %50 burslu olarak lisansüstü eğitimine devam edebilmektedir.
  • Gerekli şartları sağladıkları takdirde yan dal ve çift anadal yapabilmektedirler.

Çalışma Alanı

Türk adalet sistemine ve hukuka katkı sağlayacak, avukat, hakim, savcı, noter, akademisyen, icra müdürü, kamu kurum ve kuruluşlarında uzman, müfettiş, banka ve finans kuruluşlarında danışmanlık, hukuk müşavirliği ve kaymakam olmak üzere, genç hukukçuların yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Aynı zamanda kamuda ya da özel sektör gibi pek çok alanda kariyer sahibi olabilirler.

Öğrenci Başarıları

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerden oluşan takım, 2019 yılında 26.’sı düzenlenen Willem C. Vis Uluslararası Ticari Tahkim Sanal Mahkeme Yarışmasına katılmıştır. Dünya genelinde Harvard, Oxford, Cambridge, Sorbonne gibi prestijli üniversitelerin katıldığı yarışmada Hukuk Fakültesi öğrencileri üniversiteyi temsil etmiştir. Hukuk Fakültesi takımı, Hindistan’dan OP Jindal Üniversitesi, Rusya’dan Tyumen Üniversitesi, Kaliforniya’dan USC Gould Üniversitesi ve Fransa’dan Nice Üniversiteleri ile karşılaşmıştır.

Akademik Kadro

Prof. Dr. Hüseyin Ülgen

Prof. Dr. İsmail Kayar

Prof. Dr. Leyla Ateş

Prof. Dr. Sevtap Yokuş Veznedaroğlu

Prof. Dr. Şükran Şıpka

Doç. Dr. Hasan Sınar

Doç. Dr. Nihan Yancı Özalp

Doç. Dr. Umut Yeniocak

Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Serçin Kutucu

Dr. Öğr. Üyesi Erhan Kanışlı

Dr. Öğr. Üyesi Fulya Eroğlu

Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Günal

Dr. Öğr. Üyesi İlyas Gölcüklü

Dr. Öğr. Üyesi Meliha Sermin Paksoy Küçük

Dr. Öğr. Üyesi Murat Can Atakan

Dr. Öğr. Üyesi Mutlu Kağıtcıoğlu

Dr. Öğr. Üyesi Nazile İrem Yeşilyurt

Dr. Öğr. Üyesi Sezin Aktepe Artık

Dr. Öğr. Üyesi Tuba Turan

Arş. Gör. Ali Yaşar Çelikel

Arş. Gör. Aylin Armağan

Arş. Gör. Batuhan Aktaş

Arş. Gör. Bekir Işık

Arş. Gör. Buket Özten

Arş. Gör. Burçak Bal Yalçın

Arş. Gör. Esen Aydın

Arş. Gör. Fatma Betül Korkmaz

Arş. Gör. Melike Yaman

Arş. Gör. Sinem Şirin

Arş. Gör. Tuğba Çavdar

Arş. Gör. Yeşim Yılmaz

Arş. Gör. Yurdal Özatlan